Inteligentní dům nebo chytrá domácnost jsou pojmy, se kterými se můžete setkávat stále častěji. Umíte si však představit, v čem přesně se inteligentní bydlení liší od toho „obyčejného“? Jaké možnosti nám dnes technologický pokrok nabízí, jak vypadá bydlení v inteligentní domácnosti v praxi a jaké hlavní výhody s sebou přináší?

Ve zkratce by se dalo říct, že inteligentní domácnost s sebou přináší potenciál vyššího komfortu bydlení a energetických úspor. Mimo to chytré technologie umí udělat náš život bezpečnější díky včasnému odhalení nejrůznějších rizik od detekce škodlivin ve vzduchu, nehod v domácnosti jako únik vody z pračky nebo požár, přes snímače pohybu, až po senzory otevřených oken. Navíc některá z čidel je možné zastřežit, což znamená spuštění alarmu, pokud jsou čidla narušena.

Co vše inteligentní domácnost umí?

Systém inteligentní domácnosti poskytuje informace z pohybových čidel, zobrazí obrazy instalovaných kamer, informuje vás o magnetických kontaktech – otevřená a zavřená okna či dveře. K tomu všemu je možné tzv. zastřežit definovaná čidla a obdržet upozornění, pokud dojde k jejich porušení, například při neoprávněném otevření dveří či detekci pohybu. Jestliže máte u domu bazén, pomocí systému inteligentní domácnosti snadno zjistíte, jaká je aktuální teplota vody v bazénu.

Inteligentní domácnost na základě definovaných podmínek dokáže ztlumit topení při otevřeném okně, vytáhnout předokenní žaluzie po rozednění nebo je naopak stáhnout po setmění, ve dnech bez deště spustit zavlažování zahrady, zobrazit obraz kamery na chytrém telefonu či tabletu při stisku zvonkového tlačítka, vypnout některá či všechna světla a spotřebiče při odchodu stiskem jednoho tlačítka, upozornit na to, že právě doprala pračka. Systém inteligentní domácnosti zkrátka dokáže sledovat veškeré dění ve vašem rodinném domě či bytě v reálném čase i v historii.

Rychlý přehled toho, co systém umí:

  • sledovat veškeré dění v domě či bytě v reálném čase i v historii
  • ušetřit čas i peníze
  • zajistit bezpečnost
  • reagovat na počasí či přítomnost v domě
  • okamžitě upozornit na problém, i když nejste doma

Jak systém inteligentní domácnosti funguje?

Prozradili jsme vám, co vše systém inteligentní domácnosti umí, ale nabízí se otázka, jak systém funguje? Jak se ovládá? Ovládání systému je velmi jednoduché. Různá zařízení můžete ovládat přehledně z jednoho místa – pomocí chytrého telefonu, tabletu, počítače či notebooku. Samotná instalace a rozšíření je snadné, ke zprovoznění systému nejsou nutné žádné změny ve stávající elektroinstalaci. Navíc systém je ideální jak do rodinných domů, tak i do bytů a to v jakékoliv fázi bydlení. K vytvoření inteligentní domácnosti stačí připojení k elektrické síti.

Náš tip: Systém inteligentní domácnosti je skvělým řešením pro pronajímatele bytů. Díky systému je možné sledovat například aktuální spotřebu elektrické energie. Pronajímejte chytře!